​Stoltenberg: NATO nuk do të tërhiqet në luftën e Putinit në Ukrainë

By admin Dec 1, 2022

Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/jpdprxqzxp/philoshea.co.uk/wp-content/themes/newsair/single.php on line 84

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg premtoi të enjten mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën, por gjithashtu vuri në dukje se aleanca do të mbetet e kujdesshme për të shmangur një luftë më të gjerë me Rusinë.

“NATO nuk është palë në konflikt. Ne nuk do të tërhiqemi në luftën e Putin-it”, tha Stoltenberg në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelarin gjerman Olaf Scholz, pas takimit të tyre në Berlin.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për bombardimin e qëllimshëm të infrastrukturës civile dhe energjetike të Ukrainës, për të ngrirë dhe për t’i lënë ukrainasit të nënshtrohen.

“Putin po përdor dimrin si armë. Dhe ne nuk mund ta lejojmë atë të fitojë. Në këtë moment kritik, mbështetja jonë e vazhdueshme për Ukrainën është më e rëndësishme se kurrë”, shtoi ai.

Stoltenberg falënderoi qeverinë gjermane për mbështetjen financiare dhe ushtarake për Ukrainën.

“Gjermania është ndër aleatët që ofron më shumë ndihmë ushtarake, financiare dhe humanitare për Ukrainën. Pajisjet ushtarake të ofruara nga Gjermania mbron shtëpitë, shkollat dhe spitalet ukrainase nga sulmet me raketa ruse”, tha ai./AA

By admin

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *