Presidenti i Kinës bën paralajmërimin e frikshëm: Po përgatitemi për Iuftë

By admin Nov 8, 2022

Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/jpdprxqzxp/philoshea.co.uk/wp-content/themes/newsair/single.php on line 84

Presidenti i Kinës Xi Jingping ka paralajmëruar se vendi i tij po përgatitet për Iuftë, pasi siguria sa vjen e bëhet më e paqëndrueshme.

Sipas mediave të huaja, Pekini tani do të forcojë tërësisht trajnimin e tij ushtarak dhe përgatitjen për çdo Iuftë.

Paralajmërimi i Xi Jingping, vjen pasi muajin e kaluar ai bëri thirrje për zhvillim më të shpejtë ushtarak, ‘mbështetje dhe forcë’ në teknologji dhe mbrojtje të interesave të Kinës jashtë vendit, duke rritur gjasat për konflikt të mëtejshëm.

Njoftimi i Xi se Kina do të fokusohet në përgatitjen për një luftë do të ngrejë frikën se kombi mund të pushtojë ishullin vetëqeverisës të Tajvanit, të cilin Pekini e pretendon si të tijin. Kina, e cila ka ekonominë dhe ushtrinë e dytë më të madhe në botë, ka kërcënuar vazhdimisht se do të aneksojë Tajvanin me forcë nëse është e nevojshme.

Muajin e kaluar, Partia Komuniste e Kinës shtoi një vijë në kushtetutën e saj për ‘kundërshtimin dhe frenimin me vendosmëri’ të pavarësisë së Tajvanit dhe ‘zbatimin me vendosmëri të politikës së “një vendi, dy sisteme”, formula me të cilën janë planet për të qeverisur ishullin në të ardhmen.

Nëse Kina sulmon Tajvanin, konflikti pothuajse me siguri do të tërhiqej në Shtetet e Bashkuara, të cilat i ofrojnë Tajvanit armë mbrojtëse dhe ligjërisht i kërkohet të trajtojë kërcënimet ndaj ishullit si çështje të ‘shqetësimit të madh’, së bashku me aleatët e saj të traktatit, më të rëndësishmit. dhe më afër në afërsi gjeografike është Japonia.

Kjo vjen pasi Kina kreu stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake rreth Tajvanit pas një vizite të fundit nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Udhëtimi zemëroi Pekinin, i cili e pa atë si një përpjekje të SHBA-së për të ndërhyrë në punët e brendshme të Kinës.

By admin

Related Post