Përfundon mbledhja e dy kuvendeve Shqipëri-Kosovë, kërkohet që hapat mes dy shteteve të jenë një

By admin Nov 27, 2022 #KUVENDI KOSOVE #RUGOVA #THAQI

Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/jpdprxqzxp/philoshea.co.uk/wp-content/themes/newsair/single.php on line 84

Ka përfunduar mbledhja e përbashkët dy kuvendeve atij të Shqipërisë dhe Kosovës, e cila u zhvillua në Tiranë për të shënuar kështu 110 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.

Në këtë mbledhje u kërkua që Shqipëria dhe Kosova të bashkëndajnë përgjegjësinë për forcimin e shqiptarëve.

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla theksoi se Shqipëria dhe Kosova tanimë janë dy shtete të pavarura me aspirata drejt Brukselit dhe me aleatë të fuqishëm siç janë ShBA-të.

Kurse, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha se vetëm të bashkuar do të mund t’i mbrojmë interesat jetike të popullit shqiptar.

Para deputetëve të të dyja shteteve nga një fjalë rasti mbajtën edhe dy kryeministrat, Edi Rama dhe Albin Kurti.

Kurti tha se Kosova i gëzohet çdo suksesi të Shqipërisë. Sipas tij Kosova e Shqipëria duhet të përfshihen në çështjen publike të njëra-tjetrës, mirëpo “jo për të penguar, por për të kontribuar”.

E kryeministri Edi Rama u shpreh besimplotë se njohja përfundimtare e Kosovës do të vijë shumë më shpejt se ç’u desh për të shpallur pavarësinë si shtet.

Ai përmendi edhe presidentin historik Ibrahim Rugova dhe ish-presidentin Hashim Thaçi, si faktorë kryesorë për të tashmen.

Nga një fjalë përshëndetëse mbajtën edhe kryetarët e grupeve parlamentare të Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës.

Në shënim të këtij përvjetori, do të mbahen edhe aktivitete të tjera kulturore. Mbrëmë është mbajtur një koncert, ku kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të institucioneve të Kosovës. /TV Arbëria 

By admin

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *