Mediet gjermane: Serbisë mund t’i kthehet regjimi i vizave

By admin Nov 3, 2022

Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/jpdprxqzxp/philoshea.co.uk/wp-content/themes/newsair/single.php on line 84

Serbia nuk duhet të kushtëzohet me ndërprerjen e negociatave për anëtarësim me BE-në, sepse anëtarësimi në BE është po aq realist sa shkuarja në Mars, por udhëtimi pa viza është çështje tjetër, thonë gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung dhe Deutsche Welle.

Kohët e fundit shpesh janë dëgjuar akuza se Serbia “po tenton të destabilizojë BE-në me urdhër të Rusisë”, shkruan Frankfurter Allgemeine Zeitung dhe kujton pretendimin e Konstantin Kule, nënkryetar i grupit parlamentar liberal në Bundestag, i cili deklaroi se “ Qeveria serbe është dora e zgjatur e Putinit në Ballkan”. Mihael Schtibgen, Ministri i Brendshëm Demokristian i provincës së Brandenburgut, tha diçka të ngjashme.

Lista gjermane thotë se ata pretendonin se Serbia me qëllim po lejonte njerëz nga India, Tunizia, Burundi apo Kuba të hynin në vend pa viza, në mënyrë që ata të shkonin në BE dhe të kërkonin azil. Štibgen e quajti atë “turizëm azili që mbështet Serbia”.

Disa politikanë gjermanë kërkuan që negociatat e Beogradit për pranimin në BE ose paratë nga fondet e para-pranimit të rishqyrtohen.

Megjithatë, siç shkruan Frankfurter, “dyshimet e përgjithshme për Serbinë janë të kuptueshme, por në këtë rast të paqëndrueshme”.

“Sigurisht që nuk kontribuon në besimin se vendi ballkanik nuk iu bashkua sanksioneve kundër Rusisë. Por akuzat se Serbia, me urdhër të Putinit, minon BE-në duke inkurajuar migrimin e parregullt, nuk munguan”, shkruan Deutsche Welle.

Më tej shtohet se qëllimi kryesor i presidentit serb Aleksandar Vuçiq është “forcimi i pushtetit të tij”.

“Nuk ka gjasa që ai të rrezikojë një konflikt serioz me BE-në, ku ndodhen tregjet dhe partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Serbisë, përderisa qëndrimi i tij në pushtet nuk varet nga kjo”, shkruan gazeta gjermane.

Duke deklaruar se BE-ja nuk është e lumtur që, përveç 4.5 milionë refugjatëve ukrainas – një numër migrantësh nga India apo Burundi po mbërrijnë tani përmes Serbisë, gazeta gjermane shikon kërcënimet e drejtuara ndaj Serbisë për shkak të kësaj.

“Paralajmërimet për ngrirjen e mundshme të negociatave të anëtarësimit janë një shpatë e mprehtë kundër Beogradit. Ato negociata kanë ngecur prej vitesh. Ndërprerja e tyre nuk do të linte përshtypje te popullata serbe, e cila gjithsesi është kritike ndaj BE-së. Përveç kësaj, edhe në mesin e avokatëve të BE-së në Beograd, pothuajse askush nuk beson se anëtarësimi në BE është realist. Po kështu, Serbia mund të kërcënohet me ndalim të hyrjes në BE”, shton gazeta gjermane.

Ndryshe është, shkruan Frankfurter Algemaine, me temën e përmendur nga Komisionerja Evropiane për Punë të Brendshme Ilva Johansson, se BE-ja heq regjimin pa viza për qytetarët e Serbisë për udhëtime në zonën Shengen.

“Kjo do të ndikonte shumë në ekonominë serbe, si dhe në popullatën kryesisht urbane që udhëton, si dhe tek autoritetet. Është arma më vdekjeprurëse në arsenalin e Brukselit”, komenton gazeta.

Që nga viti 2013 ka një mekanizëm për një gjë të tillë në BE, le të themi në rast se një rritje “e konsiderueshme dhe e papritur” e numrit të emigrantëve të parregullt vjen nga një vend i caktuar.

Nëse vizat do të vendoseshin sërish për qytetarët serbë, “shumë në Serbi do ta kujtonin kohën e sanksioneve, luftërave dhe autokratin Slobodan Millosheviq”, shkruan Frankfurter Algemaine. “Ajo ndjenjë izolimi ra nga toka si një makth i rëndë gjatë anulimit të vizave në vitin 2009, ishte një përmbysje e vërtetë. Zemërimi për shkak të kthimit në kohët e errëta sigurisht që do të drejtohej kundër qeverisë serbe”.

Por, shton gazeta, presidenti Vuçiq tashmë ka reaguar ndaj paralajmërimeve. Në nëntor, dy marrëveshjet serbe për udhëtimin pa viza – me Burundin dhe Tunizinë – do të skadojnë, ndërsa Brukseli po shtyn të bëjë të njëjtën gjë me Indinë.

Pra, Bashkimi Evropian ka ende ndikim në Ballkan, sepse me liberalizimin e vizave dha diçka që vendet e rajonit nuk duan ta humbin”, përfundon Frankfurter Algemaine.

By admin

Related Post