1 vjet nga vdekja e ish-senatorit amerikan, Bob Dole


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/jpdprxqzxp/philoshea.co.uk/wp-content/themes/newsair/single.php on line 84

Sot bëhen një vit nga vdekja e mikut të shqiptarëve, Bob Dole, heroi i Luftës së Dytë Botërore dhe ish-kandidati republikan për president, raporton TV Arbëria.

Dole ndërroi jetë më 5 dhjetor 2021, në moshën 98-vjeçare, vdekja e tij ishte konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole në një deklaratë.

“Me hidhërim të thellë njoftojmë se senatori Robert Joseph Dole vdiq këtë mëngjes herët në gjumë”, tha fondacioni. “Deri në vdekjen e tij, në moshën 98-vjeçare, ai i kishte shërbyer me besnikëri Shteteve të Bashkuara të Amerikës për 79 vjet.”

Në shkurt të vitit 2021, Dole zbuloi se ai ishte diagnostikuar me kancer të mushkërive të fazës 4 dhe tha se po fillonte trajtimin.

Një ish-udhëheqës i shumicës së Senatit dhe kandidati republikan për president i vitit 1996, me origjinë nga Russell, Kansas, mbrojti gjithçka, nga reformimi i programit federal të pullave ushqimore deri te ndërgjegjësimi për aftësitë e kufizuara.

Ai ishte një nga kandidatët më të vjetër presidencialë në moshën 73-vjeçare, por edhe pasi u tërhoq nga politika ku humbi garën me presidentin Bill Clinton, Dole nuk u largua nga qendra e vëmendjes.

Pavarësisht se dështoi në përpjekjen e tij për presidencën, Dole pati një drejtim mbresëlënës në politikë. Ai ishte republikani i rangut më të lartë në Senat për gati 11 vjet; në janar 2018, ai mori një Medalje të Artë të Kongresit, duke e bërë atë vetëm senatorin e tetë që është nderuar kaq shumë.

“Dua të falënderoj të gjithë ata që kanë thënë fjalë të tilla të mira për mua,” tha Dole kur mori çmimin, nderimi më i lartë civil i dhënë nga Kongresi.

Shqiptarët duhet t’i jenë shumë mirënjohës për jetë Senatorit Dole, bashkë me Presidentin Biden, njëri republikan e tjetri demokrat, për mbrojtjen e interesave kombëtare shqiptare, sidomos çështjen e Kosovës. Ata punuan së bashku me kongresistë të tjerë amerikanë për çlirimin e saj dhe më pas në mbështetje të pavarësisë së Kosovës dhe njohjes së saj si shtet. Për nder të tij, në Prishtinë është ngritur busti i tij.

 

LEXO EDHE:

Haradinaj kujton Senatorin Bob Dole: Rruga jonë deri tek liria identifikohet me emrin e tij

By admin

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *